KRASNOBRODZKIE SPOTKANIE DLA ZDROWIA

W sobotę 7 czerwca 2025 r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się „Spotkanie dla zdrowia” zorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” w Zamościu.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu pt. „Profilaktyka onkologiczna, najnowsze metody profilaktyki i leczenia”, który wygłosiła lek. med. dr Teresa Sosnowska – ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, kierująca nim od czasu jego powstania, tj. od 2006 roku.
Pani Doktor podzieliła się z uczestnikami spotkania swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem zdobytym poprzez lata pracy. Mówiła o przyczynach chorób nowotworowych (styl życia, czynniki środowiskowe i genetyczne), o metodach ich leczenia, o tym jak z biegiem lat, w wyniku rozwoju nauki i prowadzonych badań pojawiają się nowe metody, dzięki którym leczenie nowotworów przynosi wymierne efekty – wielu pacjentów odzyskuje zdrowie i powraca do normalnego życia.
Dr Teresa Sosnowska podkreślała jak bardzo ważna jest profilaktyka (m.in. unikanie nadmiernego nasłonecznienia skóry, unikanie używek – palenia tytoniu, spożywania alkoholu, odpowiednia dieta i styl życia) oraz diagnostyka – szybkie wykrycie choroby nowotworowej. Zachęcała do niebagatelizowania nietypowych objawów i do badania się, korzystania z coraz nowocześniejszych urządzeń diagnostycznych, które są też na wyposażeniu Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu.
W dalszej części spotkania był czas na zadawanie pytań Pani Doktor, rozmowy, wymianę doświadczeń. Uczestniczki spotkania, którymi były głównie „Amazonki” również zachęcały do systematycznego badania się. Panie uczyły też jak wykonać samobadanie piersi.
Zebrani w KDK mieli również okazję wysłuchać wiersza autorstwa krasnobrodzkiej poetki Marianny Olszewskiej dedykowanego Amazonkom z Ukrainy, z którymi Zamojskie Amazonki współpracowały.
Na zakończenie spotkania było „małe co nie co”, czyli poczęstunek przygotowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zielonem. Panie upiekły pyszne ciasta, były też racuchy i wytrawne przekąski. Wszystko było bardzo smaczne, co jest niewątpliwie zasługą zdolności kulinarnych Pań z KGW Zielone, ale również mąki zamojskiej, z której wszystkie wypieki zostały przygotowane.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe w ramach projektu „ONKO CEL-ownik, profilaktyka i rehabilitacja onkologiczna”.
Dziękuję „Zamojskim Amazonkom” za zorganizowanie tego spotkania, dr Teresie Sosnowskiej za cenne informacje przekazane podczas wykładu oraz KGW Zielone za przygotowanie poczęstunku.

M. Czapla

Możesz również polubić…

Przejdź do treści