Koncert harfowej muzyki solowej i kameralnej – XI Festiwal „Per Artem ad Astra”

DSC 8982„Jedną chyba z największych autentycznych radości dorosłego człowieka jest obserwacja chwil, gdy młoda istota poznaje otaczający ją świat. Również towarzyszenie młodym muzykom w ich rozwoju i poznawaniu tajników trudnej sztuki muzycznej to zadanie z jednej strony dające tę radość, z drugiej nacechowane trudem i koniecznością ogromnego zaangażowania emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego” – tym przesłaniem rozpoczął się wczorajszy, kolejny już koncert w ramach XI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie. Zasadniczą osią działania Festiwalu są działania skierowane na rozwój i promocję uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży. W ten profil wpisuje się szereg działań takich jak Ogólnopolski Konkurs Organowy, warsztaty muzyczne połączone z kursem interpretacji muzyki solowej i kameralnej, projekty orkiestrowe, czy warsztaty pamięci muzycznej.

Koncert harfowej muzyki solowej i kameralnej, który odbył się w środę 23 sierpnia 2017 w Kościele Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie należał do młodych uczestników warsztatów muzycznych prowadzonych przez wybitną polską harfistkę Annę Piechurę-Gabryś. Intensywna praca artystyczna, występy jako solistka i kameralistka, współpraca z wieloma instytucjami kultury nigdy nie stały się dla niej przeszkodą w realizacji chyba najistotniejszego powołania jakim jest praca pedagogiczna z dziećmi i młodzieżą.

         Efektami kilkudniowej warsztatowej pracy podzieliło się ze słuchaczami, którzy jak zwykle nie zawiedli i licznie przybyli do świątyni, dziesięcioro młodych harfistów – uczestników warsztatów. A byli to: Weronika Kuszewska, Weronika Gwiazdecka, Klemens Młynarczyk, Maria Łepkowska, Michał Majkowski, Alicja Kurek, Klaudia Kobus, Weronika Moroz, Dominika Głowacka i Barbara Ożarowska.

Niewiarygodne, jak profesjonalnie młodzi muzycy potrafili odnaleźć się na scenie, z jakim skupieniem i kontrolą potrafili wykonać najtrudniejsze przebiegi, pasaże i figury muzyczne, jak suwerennie muzykowali, pokazując głęboką muzykalność i niejednokrotnie dojrzałość muzyczną wykraczającą poza odczuwanie dziecka, a będące już domeną pogłębionego uwrażliwienia na piękno muzyki.

Najwyższą chyba miarą jakości wykonania muzycznego jest skupienie, a potem aplauz odbiorców. Rezonans publiczności był w tym wypadku uskrzydlający. Dało się wyczuć wspaniałą atmosferę pełnej akceptacji, wręcz dumy i wewnętrznej satysfakcji płynącej z muzycznych poczynań wykonawców. Młodzi artyści przy długim niesłabnącym aplauzie otrzymali kwiaty i podziękowania od Burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala.

Gratulujemy serdecznie wszystkim wykonawcom i Pani Profesor Annie Piechurze-Gabryś.

dr hab. Jarosław Wróblewski

 Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content