Galeria Sztuki Ludowej Mieczysław Portka – Majdan Wielki

MIECZYSŁAW PORTKA ur. 22 marca 1956 roku w Krasnobrodzie, twórca ludowy zajmujący się rzeźbą w drewnie oraz kowalstwem artystycznym. Wraz z małżonką prowadzi autorską galerię sztuki ludowej w miejscowości Majdan Wielki. Zgromadzony jest tam pokaźny dorobek artystyczny, który udostępniony jest zwiedzającym.
Jego zainteresowanie rzeźbą zrodziło się w czasie zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w Marynarce Wojennej w Gdyni. Tam po raz pierwszy zetkną się z pracami Henryka Hewelta. Od tego spotkania jego pasja zaczęła nabierać strony praktycznej. Swoją wiedzę na temat rzeźby stale poszerzał czytając liczne książki na temat twórczości ludowej. Ogromny wpływ na kształt osobowości artystycznej rzeźbiarza mieli zakopiański rzeźbiarz Antoni Rzęsa oraz nauczyciel Marian Zieliński.
Rzeźby, które wychodzą spod dłuta Mieczysława Portki to głównie prace o tematyce sakralnej (przydrożne kapliczki oraz postacie Chrystusa Frasobliwego) oraz przyrodniczej (ptaki Roztocza i fantazyjne).
Dorobek twórczy artysty zyskał uznanie, zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i wśród znawców sztuki ludowej. Był prezentowany na wielu wystawach i kiermaszach sztuki ludowej, m. in. w: Węgorzewie, Lublinie, Spale, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie i wielokrotnie w Kazimierzu Dolnym. Jego prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych jak i instytucji publicznych w Polsce i wielu krajach na całym świecie, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech czy Belgii.
Drugą dziedziną, którą się pasjonuje jest kowalstwo artystyczne. W gospodarstwie, w którym mieszka oprócz pracowni rzeźby ma także kuźnię, którą stworzył adaptując jedno z pomieszczeń, jej wyposażenie zakupił od byłego, miejscowego kowala. Swoje umiejętności kowalskie doskonalił na kursie kowalstwa zdobniczego w Wojciechowie w 2010 roku.
Prace, które powstają w kuźni Mieczysława Portki, to m.in. podkówki, kwiaty, wieszaki i inne elementy ozdobne, głównie z motywami roślinnymi.
Ważną sferą życia artystycznego jest prowadzenie działalności edukacyjnej – organizacja warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu rzeźby, kowalstwa i malowania. Podczas tych zajęć dzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami prezentując pracę twórcy ludowego, kultywuje dawne tradycje kowalskie i rzeźbiarskie, popularyzuje sztukę ludową wśród młodego pokolenia.
Swoje prace ofiarowuje też na różne cele społeczne.
Mieczysław Portka od 1997 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ludowej w dziedzinie rzeźby oraz jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIA

W PRACOWNI PRZY PRACY

ZAJĘCIA EDUKACYJNE i WARSZTATY ARTYSTYCZNE

DYPLOMY, PODZIĘKOWANIA itp.

Możesz również polubić…

Skip to content