Aaa, kotki dwa…- wernisaż wystawy ilustracji do kołysanek

fotKrasnobrodzki Dom Kultury zaprasza do oglądania prac, które wykonali uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów. Wernisaż odbył się w środę 29 sierpnia, a ekspozycja będzie czynna przez kilka najbliższych tygodni.Tematem zajęć, które odbyły się w Krasnobrodzie w ubiegłym roku, były kołysanki. Stąd tytuł otwartej w środę ekspozycji “Aaa, kotki dwa…” i początek wernisażu, który… kołysanką rozpoczął Zespół Folklorystyczny “Wójtowianie”. Uczestników spotkania powitała dyrektor KDK Mariola Czapla, o pracy ilustratorów mówiła autorka projektu i kurator wystawy Maria Grażyna Szpyra, a za udział w warsztatach i przygotowanie ilustracji dziękował burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.

Goście środowego wernisażu mogli nie tylko obejrzeć ilustracje, ale także, w mniej oficjalnej części spotkania, porozmawiać z autorami, oczywiście przy dźwiękach kołysanek, wykonywanych przez zespół “Wójtowianie”.

Kołysanka istnieje tak długo jak kultura ludowa i jest pierwszym rodzajem twórczości, z jakim spotyka się dziecko. Ponadto jest przedmiotem badań naukowych, a także inspiruje twórców różnych dziedzin sztuki, w tym ilustratorów.

Wzięli je na warsztatach uczestnicy ubiegłorocznych zajęć, którzy przygotowali ilustracje do najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych kołysanek. Ich bohaterami są: kotki, misie i żabki, ale jest też praca do kołysanki podlaskiej o kurach, śpiewana przez polskich Białorusinów, a wyszyta przez autorkę na autentycznym kocyku swoich dzieci. Kołysanki i usypianki są obecne również we współczesnej literaturze, o czym można się przekonać oglądając wystawę w KDK.

Łącznie na ekspozycję składają się prace 30 autorów, uczestników nie tylko ubiegłorocznych warsztatów, ale także wcześniejszych edycji spotkań. To znani i popularni, nie tylko w Polsce, laureaci wielu nagród, a także twórcy i kontynuatorzy polskiej szkoły ilustracji oraz młodzi wyróżniający się artyści. Są na tej liście: Józef Wilkoń, Teresa Wilbik, Maria Ekier, Bogusław Orliński, Hanna Grodzka-Nowak, Krystyna Michałowska, Jolanta Marcolla, Krystyna Lipka-Sztarbałlo, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Małgorzata Dmitruk, Artur Gołębiowski, Piotr Fąfrowicz, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Zuzanna Orlińska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz i Katarzyna Stanny.

W Krasnobrodzie wystawa będzie prezentowana do końca października. Później może odwiedzić także inne ośrodki kultury, czy galerie, które zechcą ją pokazać swoim gościom.

W tym tygodniu ilustratorzy pracują nad przyszłoroczną ekspozycją, której tematem przewodnim będzie Stanisław Moniuszko.

                                                                                                                                                                                                                                                                                          ias24.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *