Aaa, kotki dwa…- wernisaż wystawy ilustracji do kołysanek

fotKrasnobrodzki Dom Kultury zaprasza do oglądania prac, które wykonali uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów. Wernisaż odbył się w środę 29 sierpnia, a ekspozycja będzie czynna przez kilka najbliższych tygodni.Tematem zajęć, które odbyły się w Krasnobrodzie w ubiegłym roku, były kołysanki. Stąd tytuł otwartej w środę ekspozycji „Aaa, kotki dwa…” i początek wernisażu, który… kołysanką rozpoczął Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie”. Uczestników spotkania powitała dyrektor KDK Mariola Czapla, o pracy ilustratorów mówiła autorka projektu i kurator wystawy Maria Grażyna Szpyra, a za udział w warsztatach i przygotowanie ilustracji dziękował burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.

Goście środowego wernisażu mogli nie tylko obejrzeć ilustracje, ale także, w mniej oficjalnej części spotkania, porozmawiać z autorami, oczywiście przy dźwiękach kołysanek, wykonywanych przez zespół „Wójtowianie”.

Kołysanka istnieje tak długo jak kultura ludowa i jest pierwszym rodzajem twórczości, z jakim spotyka się dziecko. Ponadto jest przedmiotem badań naukowych, a także inspiruje twórców różnych dziedzin sztuki, w tym ilustratorów.

Wzięli je na warsztatach uczestnicy ubiegłorocznych zajęć, którzy przygotowali ilustracje do najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych kołysanek. Ich bohaterami są: kotki, misie i żabki, ale jest też praca do kołysanki podlaskiej o kurach, śpiewana przez polskich Białorusinów, a wyszyta przez autorkę na autentycznym kocyku swoich dzieci. Kołysanki i usypianki są obecne również we współczesnej literaturze, o czym można się przekonać oglądając wystawę w KDK.

Łącznie na ekspozycję składają się prace 30 autorów, uczestników nie tylko ubiegłorocznych warsztatów, ale także wcześniejszych edycji spotkań. To znani i popularni, nie tylko w Polsce, laureaci wielu nagród, a także twórcy i kontynuatorzy polskiej szkoły ilustracji oraz młodzi wyróżniający się artyści. Są na tej liście: Józef Wilkoń, Teresa Wilbik, Maria Ekier, Bogusław Orliński, Hanna Grodzka-Nowak, Krystyna Michałowska, Jolanta Marcolla, Krystyna Lipka-Sztarbałlo, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Małgorzata Dmitruk, Artur Gołębiowski, Piotr Fąfrowicz, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Zuzanna Orlińska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz i Katarzyna Stanny.

W Krasnobrodzie wystawa będzie prezentowana do końca października. Później może odwiedzić także inne ośrodki kultury, czy galerie, które zechcą ją pokazać swoim gościom.

W tym tygodniu ilustratorzy pracują nad przyszłoroczną ekspozycją, której tematem przewodnim będzie Stanisław Moniuszko.

                                                                                                                                                                                                                                                                                          ias24.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content