78. Tour de Pologne w Krasnobrodzie

To było historyczne wydarzenie – we wtorek 10 sierpnia 2021 roku gościliśmy na terenie miasta i gminy Krasnobród organizatorów i uczestników wielkiej, międzynarodowej imprezy sportowej – 78. TOUR DE POLOGNE. Dlaczego historyczne? Bo po raz pierwszy trasa tego prestiżowego wyścigu kolarskiego prowadziła przez nasze miasto i gminę.

                Pierwszą miejscowością w gminie Krasnobród, w której pojawili się kolarze Tour de Pologne był Hutków, a kolejnymi Majdan Wielki, Krasnobród i Wólka Husińska. Tędy bowiem przebiegała część trasy drugiego etapu wyścigu, który prowadził z Zamościa do Przemyśla i liczył 200,8 km. Podkreślić tu warto, że na terenie gminy Krasnobród były dwie premie. Pierwsza z nich – LOTNA PREMIA LOTTO zlokalizowana była w Krasnobrodzie przy ulicy 3 Maja, naprzeciwko budynku Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Druga zaś – PREMIA GÓRSKA III kategorii – w Wólce Husińskiej (na szczycie góry). Najlepszym zawodnikiem był tu reprezentant Polski Patryk Stosz.

                Nie zawiedli też kibice – zarówno nasi mieszkańcy, jak i turyści, którzy dopingowali zawodników w wielu miejscach. Największa grupa zgromadziła się w centrum Krasnobrodu. Choć dopiero na godzinę 14.30 planowany był przyjazdu pierwszych zawodników do Krasnobrodu, to kibice oczekiwali na kolarzy na placu Siekluckiego już od godz. 13.00. Niektórzy z nich trzymali biało-czerwone flagi, inni mieli je wymalowane na twarzy, jeszcze inni wyróżniali ciekawym strojem lub jego elementem, dzieci trzymały baloniki. Każdy na swój sposób chciał podkreślić, że jest to szczególny czas i niecodzienne wydarzenie. Do działań promocyjnych włączali się też mieszkańcy.

Na placu Siekluckiego dla kibiców i kolarzy koncertował zespół folklorystyczny „Wójtowianie”. W przerwach pomiędzy ich występami w rolę komentatora wyścigu wcielał się burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który przekazywał informacje z tego co dzieje się na trasie wyścigu.

                W celu promocji naszego miasta podczas Tour de Pologne, na łące przy ulicy 3 Maja (w sąsiedztwie stacji paliw) wykonana została „naturalna” wizytówka – herb miasta wraz z jego nazwą oraz skrótem nazwy wyścigu wycięte z trawy. Ponadto na parkingu przy ulicy Kościuszki (w niedalekim sąsiedztwie ośrodka Elbest) białym wapnem wysypano sylwetkę kolarza na rowerze. Te wizualne i nietypowe wizytówki to inicjatywa Janusza Osia – zastępcy burmistrza Krasnobrodu, a wykonali je, pod nadzorem pomysłodawcy, pracownicy Spółdzielni Socjalnej „Źródło” z Krasnobrodu. Co prawda kamera telewizyjna umieszczona w helikopterze, z którego relacjonowane były zawody nie pokazały efektów ich pracy, to jak widać na zdjęciach wykonanych z drona przez firmę K-Film Studio, efekt był imponujący.

Również w celach promocyjnych wykonane zostały 3 duże banery z herbem Krasnobrodu, z których dwa zostały wyeksponowane w Krasnobrodzie (przy ul. 3 Maja i na placu Siekluckiego) i jeden w Wólce Husińskiej, w sąsiedztwie lokalizacji górskiej premii.

                Organizacja wyścigu wymagała wniesienia przez gminę pewnego wkładu finansowego oraz zaangażowania władz samorządowych w różne działania organizacyjne, a także innych osób i instytucji, w tym strażaków i policjantów, którzy zajmowali się zabezpieczeniem trasy, czy Krasnobrodzkiego Domu Kultury, który przygotował zaplecze techniczne dla koncertującego zespołu „Wójtowianie”. Z wyścigiem wiązały się też utrudnienia, m. in. takie jak całkowite zamknięcie ruchu na trasie wyścigu i brak możliwości przemieszczania się z posesji położonych przy trasie kolarzy.

                Warto jednak było ponieść koszty i trud, bo była to bardzo dobra forma promocji miasta. Informacje o Krasnobrodzie i Wólce Husińskiej jako miejscowościach, w których ulokowane były premie podawane były w informacjach o przebiegu trasy i wynikach, a także na mapach tras wyścigu i filmach promujących II etap. Ponadto podczas bezpośredniej relacji z wyścigu na antenach telewizyjnych można było zobaczyć charakterystyczne dla Krasnobrodu miejsca takie jak klasztor, zalew, punkt widokowy, usłyszeć informacje o tych miejscach, a także obserwować kolarzy, którzy pokonują trasę wyścigu biegnącą po drogach naszej gminy i ulicach miasta.

                Wszystkim kibicom dziękujemy za obecność przy trasie i dopingowanie kolarzom.

                Tych, którzy nie mieli możliwości obejrzenia bezpośredniej relacji z Tour de Pologne w Krasnobrodzie i tych, którzy chcieliby zobaczyć ją jeszcze raz zapraszamy do obejrzenia filmów, które są umieszczone w Internecie.

GALERIA

Może Ci się również spodoba

Skip to content