159. rocznica bitwy Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem

W dniu 24.03.2022 roku odbyły się obchody 159. rocznicy bitwy Powstania Styczniowego stoczonej pod Krasnobrodem. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie, którą odprawił ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.
Uczestniczyły w niej miejscowe władze samorządowe miasta – burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, zastępca burmistrza Janusz Oś i sekretarz gminy Kazimierz Gęśla, a także poczty sztandarowe miejscowych szkół, delegacje instytucji działających na trenie miasta i gminy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Michalec 1864” z Wielkopola (gmina Gorzków, powiat krasnostawski).
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Powstańców Styczniowych znajdujący się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Tam po modlitwie w intencji powstańców wiązanki złożyły władze samorządowe Krasnobrodu wraz z księdzem proboszczem oraz delegacje następujących instytucji i urzędów: Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim, Szkoły Podstawowej w Kaczórkach, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dominikanówce, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnobrodzie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie, Domu Pomocy Społecznej w Majdane Wielkim i Krasnobrodzkiego Domu Kultury.
Na zakończenie tej części obchodów rocznicowych członkowie Stowarzyszenia „Michalec 1864” oddali salwę honorową. Potem udali się do doliny św. Rocha, aby oddać salwę również w miejscu stoczonej bitwy.
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury. W jej programie zaplanowano część historyczną – referat pt. „Krasnobród w Powstaniu Styczniowym”, który wygłosił Andrzej Kurantowicz z Krasnobrodu – pasjonat i znawca historii, a w szczególność historii starożytnej i historii naszego regionu.
Prelegent w interesujący sposób przedstawił zebranym znane i mniej znane fakty z tego okresu (treść referatu prezentujemy w załączniku). Po wygłoszeniu referatu chętnie odpowiadał na pytania zadane przez słuchaczy, dzieląc się z nimi szeroką wiedzą na ten temat.
Podczas spotkania w KDK głos zabrał również burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który w swoim krótkim wystąpieniu nawiązał do przypadającej w tym roku innej, ważnej dla naszego miasta rocznicy jaką jest 450. rocznica nadania praw miejskich Krasnobrodowi. Burmistrz zainaugurował jej obchody i podzielił się informacją o rozpoczęciu działań mających na celu wydanie monografii Krasnobrodu. Prace nad tą publikacją prowadzone są pod kierownictwem pana Andrzeja Kurantowicza.
Muzyczną część uroczystości wypełnił koncert zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”. Dominowały w nim utwory o treści patriotycznej mówiące o miłości do Ojczyzny, zwierające cenne myśli i przesłania napisane dawno temu, ale w dalszym ciągu aktualne, które wprowadziły słuchaczy w zadumę. Nie zabrakło też utworów mówiących o miłości i tęsknocie do naszej małej Ojczyzny – Krasnobrodu autorstwa naszych rodaków. Tradycyjnie już koncert „Wójtowian” dostarczył zebranym wielu niezapomnianych wrażeń.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w organizację 159. rocznicy bitwy Powstania Styczniowego stoczonej pod Krasnobrodem. W sposób szczególny dziękujemy reprezentantom Stowarzyszenia „Michalec 1864”. Już teraz zapraszamy na uroczystości 160. rocznicy w przyszłym roku.

Mariola Czapla

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content