JUBILEUSZ 30-LECIA ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „WÓJTOWIANIE”

W sobotnie popołudnie 25.11.2023 roku w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyły się obchody jubileuszu 30 lecie działalności zespoły folklorystycznego „Wójtowianie”.
Uroczystość zgromadziła wielu gości. Wśród nich byli między innymi przedstawiciele urzędów i instytucji: Krzysztof Gałaszkiewicz – radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Agnieszka Adamczuk – radna Rady Powiatu Zamojskiego, reprezentująca Stanisława Grześko Starostę Zamojskiego i Zarząd Powiatu, Janusz Oś – dyrektor Szpitala w Szczebrzeszynie, Beata Zaśko – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Ryszard Teterycz – nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, ks. prałat dr Eugeniusz Derdziuk – proboszcz miejscowej Parafii Nawiedzenia NMP, władze samorządowe Krasnobrodu – burmistrz Kazimierz Misztal i przewodniczący rady Radosław Cios-Mairot wraz z radnymi, pracownicy Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie – sekretarz Kazimierz Gęśla, skarbnik gminy Elżbieta Nowak, inspektorzy ds. funduszy unijnych Małgorzata Miecznik i Dorota Sikora, dyrektor Zespołu Szkół w Krasnobrodzie Elżbieta Działa i wicedyrektor Krystyna Czapla oraz Stanisław Roczkowski – inicjator powstania zespołu, ówczesny wójt Gminy Krasnobród.
W jubileuszu uczestniczyli też byli członkowie i kierownicy zespołu, m. in.: Marianna i Stanisław Olszewscy oraz Zofia i Zbigniew Molendowie, a także Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród, goście z spoza naszej gminy oraz media.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości, przez dyrektora Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariolę Czaplę, która następnie przedstawiła historię zespołu.
Potem rozbrzmiała muzyka w wykonaniu Jubilatów. W pierwszej części jubileuszowego koncertu „Wójtowianie” zaprezentowali wiązankę utworów o Krasnobrodzie i Roztoczu, do których słowa i muzykę napisali kierownicy i członkowie zespołu: Marianna Olszewska, Zbigniew i Zofia Molendowie oraz Alina Słota.
W dalszej części uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Rozpoczął je burmistrz Kazimierz Misztal, który wyraził słowa uznania za piękny występ zespołu, podziękował za 30 lat aktywnej działalności, liczne sukcesy, za promowanie walorów naszej małej ojczyzny, reprezentowanie gminy podczas wielu wydarzenie oraz pogratulował pięknego jubileuszu. Do słów dołączył listy gratulacyjne oraz upominki i kwiaty, które wręczał wraz z dyrektorem KDK Mariolą Czapla.
Życzenia i gratulacje złożyli też: Krzysztof Gałaszkiewicz, ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, Agnieszka Adamczuk, Kazimierz Mielnicki, Radosław Cios-Mairot, Stanisław Roczkowski, Beata Zaśko, Ryszard Teterycz, Elżbieta Działa i Krystyna Czapla, Bogusław Najda, Teresa i Stanisław Łubiarzowie oraz w imieniu Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej – kapelmistrz Mateusz Krawiec wraz z reprezentantkami orkiestry Marianną Sachajko i Jagodą Skibą. Było też wiele życzeń, miłych słów i podarunków przekazanych zespołowi mniej oficjalnie.
Po przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na drugą część koncertu. „Wójtowianie” zaprezentowali w nim utwory najstarsze, nieco zapomniane, dzięki którym udało im się wyśpiewać liczne sukcesy. Podobnie jak pierwsza, tak i druga część koncernu były nagrodzone gromkimi brawami.
Gdy wybrzmiały brawa wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek – lampkę szampana oraz urodzinowy tort. Zanim rozpoczęła się degustacja Krasnobrodzka Orkiestra Dęta zagrała „Sto lat …”, a uczestnicy uroczystości dołączyli ze śpiewem.
Z okazji jubileuszu w sali wystawowej KDK, została przygotowana wystawa pucharów, statuetek, medali, dyplomów i wielu innych upominków zdobytych przez zespół na przestrzeni 30 lat działalności.
Na pamiątkę tego jubileuszowego spotkania zebrani goście otrzymali płytę zespołu „Gdy zaświeci słońce…”
Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze i dostarczyło wielu wzruszeń nie tylko Jubilatom.
„Wójtowianom” gratuluję i życzę sukcesów oraz kolejnych jubileuszy, a wszystkim uczestnikom dziękuję za uświetnienie tego wydarzenia swoją obecnością.

GALERIA

Koncert został utrwalony poprzez nagranie video, którego dokonał pan Józef Zdybel, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy do jego obejrzenia.

Historia zespołu folklorystycznego „WÓJTOWIANIE”

Zespół folklorystyczny „WÓJTOWIANIE”, który został założony w 1993 roku i debiutował koncertem z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Jego nazwa związana jest z funkcją, jaką pełnił inicjator powstania zespołu – ówczesny wójt gminy Krasnobród Stanisław Roczkowski.

Był to najpierw żeński zespół śpiewaczy „Wótowianki”, który współpracował z Kapelą Krasnobrodzką, a po zakończeniu tej współpracy w lipcu 1997r. stworzył własną kapelę stanowiącą integralną część zespołu i przyjął nazwę „Wójtowianie”.

W ciągu 30 lat w zespole występowało około 30 osób. Kierownikami zespołu byli Marianna Olszewska, Zbigniew Molenda, a obecnie od 2013 roku funkcję tę pełni Alicja Parkitny.

Obecnie zespół liczy 8 osób (6 pań – wokal i 2 panów – instrumentaliści): Alicja Parkitny – kierownik (w zespole od samego początku) Alicja Olszewska (od 1994), Elżbieta Piela (od 2000),  Wiesława Dąbrowska (od 2009), Wanda Sachajko (od 2011) Zofia Przytuła (1993-1997 i od 2015), Mirosław Berlin – kierownik kapeli, akordeonista (od 2013), Witold Sokoliński – kontrabas, bębenek (od 2019).

„Wojtowianie” mają bogaty repertuar, który obejmuje ponad 220 utworów; są to pieśni ludowe, patriotyczne, religijne, żołnierskie i partyzanckie, towarzyskie i okolicznościowe. Są wśród nich utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyszukane ze starych śpiewników, ale również piosenki współczesne oraz kompozycje i teksty własne zespołu opiewające Krasnobród i Roztocze. Swoimi występami uświetniają uroczystości religijne, patriotyczne, świeckie  i towarzyskie. 

W ciągu 30 lat zespół dał ponad 500 koncertów w ponad 70 miejscowościach na terenie 8 województw w Polsce. Występowali także na Słowacji. Swoimi występami uświetnia różnego rodzaju uroczystości o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Bierze udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach o różnej tematyce  i zasięgu terytorialnym, podczas których zdobywa wiele nagród i wyróżnień.

Zespół „Wójtowianie” jest ambasadorem kultury ludowej i rozsławia województwo lubelskie oraz walory Roztocza na terenie kraju. W 2012 roku przebywał na Dolnym Śląsku, koncertując m. in. w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i w Radio Wrocław.

Swoimi  występami uświetniał wernisaże wystaw tak wybitnych ilustratorów, jak: prof. Janusz Stanny, dr Katarzyna Stanny, Zdzisław Witwicki, a także artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki – Moniki Molendy (rzeźba), której wernisaż odbył się w Instytucie Słowackim w Warszawie czy  Jolanta Górnik z Wrocławia zajmującej się rękodziełem artystycznym. Koncertował też na Słowacji.

Piosenki „Wójtowian” są systematycznie prezentowane na „Roztoczańskiej Liście Przebojów Ludowych” Katolickiego Radia Zamość, gdzie zyskują uznanie słuchaczy, zajmując czołowe miejsca.

„Wójtowianie” brali też udział w nagraniu programu TV Trwam pt. „Sól Ziemi”, którego tematem były tradycje wielkanocne (2015).

Podczas koncertów „Wójtowanie” oprócz znanych i popularnych utworów prezentują też własne piosenki o Krasnobrodzie i Roztoczu, rozsławiając w ten sposób piękno tego regionu i są dowodem żywej kultury Lubelszczyzny.

Członkowie zespołu promują kulturę ludową wśród dzieci i młodzieży uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych w przedszkolach i szkołach, gdzie prezentują regionalny strój zamojski i piosenki ludowe.

„Wójtowianie” nagrali trzy płyty: „Choć my nie Mazowsze…” – z okazji 15-lecia zespołu (2008), „Gdy zaświeci słońce” – na 20-lecie (2013) oraz „Jest takie miejsce…”, która ukazała się na jubileusz 25-lecia działalności (2018).

Wydarzenia z udziałem zespołu „Wójtowianie”

Wydarzenia organizowane w Krasnobrodzie:

 • Orszak Trzech Króli (wszystkie edycje)
 • Diecezjalno-Gminne Święto Plonów (wszystkie edycje)
 • Uroczystości odpustowe
 • Koncerty kolęd
 • Majówka Roztoczańska,
 • Dni Krasnobrodu,
 • Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”
 • Koncerty dla osób starszych i niepełnosprawnych: w Domu Pomocy Społecznej i Sanatorium Rehabilitacyjnym.

Wydarzenia promujące czytelnictwo:
– Narodowe czytanie
– Akcja „Książki z kuferka mojej babci” (2022)
– Giełda Książki Regionalnej w Zamościu
– Zamojski Festiwal Książki (2019)

Przeglądy pieśni religijnych:

 • Przegląd Pieśni ku Czci Serca Jezusowego w Krynicach (kilka edycji)
 • Festiwal Pieśni Maryjnej „Dla Matki” w Lipsku (2016)
 • Międzypowiatowy Festiwal Pieśni Maryjnej w Werbkowicach (kilka edycji)
 • Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku (kilka edycji)
 • Festiwal twórczości Religijnej  „Radość Tworzenia” w Radecznicy (2017)

Przeglądy zespołów i pieśni ludowych:

 • „Śpiewanie nad wodą” – Mietków 2012 (Dolny Śląsk)
 • Zamojskie Dni Folkloru (kilka edycji)

Koncerty patriotyczne:

 • z okazji 97. Rocznicy odzyskania Niepodległości  w Klubie 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu (2015)
 • Konkurs Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie (kilka edycji)
 • Święto Konstytucji 3 Maja
 • Narodowe Święto Niepodległości
 • Uroczystości patriotyczne w rocznicę bitew 1939 roku w Zielonem. 

Wydarzenia turystyczno-sportowo-rekreacyjne:

 • Bieg pamięci Dzieci Zamojszczyzny (większość z 30 edycji)
 • XLV Jubileuszowy Centralny Zlot Krajoznawców PTTK (2015)
 • Spotkanie ekologiczne w Chyżem (2019)
 • Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu (kilka edycji)
 • Wyścig kolarski Tour de Pologne – etap przez Krasnobród (2021)

Inne

XVIII Wojewódzki Festyn „Senior Fest” w Kraśniku.     

SUKCESY ZESPOŁU:

 • I miejsce w XI Miedzypowiatowym Festiwalu Pieśni i Piosenki Maryjnej  – Werbkowice 2023
 • III miejsce w 29. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, na Śląsku (2023),
 • Wyróżnienie podczas Eliminacji Rejonowych XXIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie – Krasnobród (2022),
 • I miejsce w XIX Transgranicznym Festiwalu Pieśni o Roztoczu w Suścu (2020)
 • II miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Ludowym „Łączy nas kultura” w Łopienniku Nadrzeczym (2019),
 • II miejsce Srebrny Różaniec – Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku (2019),
 • I miejsce w XVII Transgranicznym Festiwalu Pieśni o Roztoczu w Suścu (2018),
 • Wyróżnienie w IV edycji Roztoczańskiej Listy Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość (2018),
 • I miejsce w XXIII Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie (2017),
 • I miejsce w II Międzynarodowym Festiwalu Ludowym „Łączy nas kultura” w Łopienniku Nadrzeczym (2015),
 • I Miejsce na Roztoczańskiej Liście Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość (2015),
 • II miejsce w V Międzypowiatowym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Werbkowicach (2015),
 • Nagroda Publiczności w Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku (2015)
 • I miejsce w IV Międzypowiatowym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Werbkowicach (2014),
 • II miejsce w Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach (2012),
 • Indywidualna nagroda i tytuł „Najlepszego Wokalisty” dla Alicji Parkitny w Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach (2012),
 • Tytuł Laureata Eliminacji Rejonowych XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie – Krasnobród (2007),
 • I miejsce (Złoty Różaniec) w Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku (2004),
 • Tytuł Laureata X Ogólnopolskich Spotkań Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie (2002),
 • Wyróżnienie i nagroda na VI Ogólnopolskim Festiwalu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach (1997),
 • I miejsce na IX Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Zamościu (1996)

Inne nagrody i odznaczenia:

 • Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego za upowszechnianie i rozwój kultury w regionie, wręczony podczas II Kongresu Kultury w Lublinie (2018).
 • Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny” (2012, 2017).
 • Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego z okazji 15-lecia Zespołu (2008).
 • Nagroda Ministra Kultury (1996).

Mariola Czapla

Możesz również polubić…

Skip to content