„Chrzest Polski w ilustracjach” – wernisaż w KDK

5W dniu 1 września 2016 roku o godz. 18.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Chrzest Polski w ilustracjach”.
Na wystawie zaprezentowano prace, które powstały po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów, zorganizowanych w Krasnobrodzie w 2015r. przez Marię Grażynę Szpyrę – inicjatorkę środowiskowych spotkań przedstawicieli tej dziedziny sztuki i Krasnobrodzki Domu Kultury. Tematem warsztatów był chrzest Polski. Do projektu dołączyło Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, które wraz Urzędem Miasta w Lesznie pozyskało środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przygotowanie wystawy i druk towarzyszącego jej katalogu. Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze – Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. Jest to dla nich miejsce inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Praca twórcza artystów koncentruje się wokół wspólnego tematu, którym w ubiegłym roku był chrzest Polski. Zestaw prac poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną krasnobrodzkie spotkania.
W sumie na wystawie zgromadzono ponad 100 prac 30 autorów, wśród których znaleźli się – J. Wilkoń, A. Heidrich, K. Michałowska, T. Wilbik, M. Wasilewski, B. Orliński, H. Grodzka-Nowak, M. Nowiński, K. Lipka-Sztarbałło, D. Kowalski, A. Kucharska-Cybuch, A. Szwagierczak, L. Ołdak, F. Maśluszczak J. Marcolla, E. Wasiuczyńska, A. Sędziwy, Z. Orlińska, S. Ożóg K. Stanny, J. Płoszajska, Z. Kołaczek, D. Łoskot-Cichocka, H. Kuźnicka, B. Kuźnicki, M. Kamler, M. Sawicka-Woronowicz, A. Gołębiowski, i H. Zakrzewska-Zaleska.
Po prezentacji w Krasnobrodzie wystawa pokazana będzie w wielu galeriach na terenie kraju. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog wydany w formie albumu z barwnymi reprodukcjami opatrzonymi fragmentami tekstów średniowiecznych kronikarzy, wybitnych polskich pisarzy, poetów i myślicieli (format A4, objętość 96 stron, oprawa twarda, szyta nićmi).
Wstęp do albumu napisał prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – wybitny historyk, specjalista od historii średniowiecza, autor książki „966. Chrzest Polski”, uznanej za książkę roku 2015. Prof. K. Ożóg był również konsultantem tego przedsięwzięcia.
Projekt graficzny wykonał Bogusław Orliński – ilustrator uczestnik krasnobrodzkich spotkań, autor opracowań graficznych publikacji wydawanych przez KDK, wysoko ocenianych przez specjalistów.
Autorką projektu obejmującego warsztaty, wystawę i katalog jest Maria Grażyna Szpyra, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w kraju za granicą.
Projekt został zrealizowany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content