Obchody Narodowego Święta Niepodległości

DSC 4755Jak co roku w dniu 11 listopada, mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród wzięli udział w zorganizowanych przez Burmistrza Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Program święta miał tradycyjny porządek. O godz. 9.00 rozpoczęły się uroczystości religijno-patriotyczne w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Tam przed Mszą św. młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie zaprezentowała patriotyczny program słowno-muzyczny. Występ uczniów rozpoczął się od wykonania pieśni „Gaude Mather Polonia” (Raduj się, matko Polsko). Potem były recytacje i śpiewy przeplatane cytatami z wypowiedzi wybitnego Polaka, patrioty – Świętego Jana Pawła II. Po wysłuchaniu części artystycznej rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz Parafii NNMP ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Parafialny pod kierownictwem organisty Józefa Bąka oraz Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, która działa w Krasnobrodzikm Domu Kultury pod kierunkiem kapelmistrza Mateusza Krawca. Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych Krasnobrodu – burmistrza Kazimierza Misztala, doradcy burmistrza Janusza Osia, przewodniczącego Rolanda Wyrostkiewicza i radnych Rady Miejskiej, a także pocztów sztandarowych szkół i Związku Kombatantów Dzieci Zamojszczyzny, delegacji instytucji, zakładów pracy i stowarzyszeń oraz mieszkańców miasta i gminy Krasnobród.
Po Mszy św. odbył się przemarsz w uporządkowanym szyku, z orkiestrą na czele, na cmentarz pod pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie po krótkiej modlitwie w intencji poległych w obronie Ojczyzny prowadzonej przez ks. proboszcza Eugeniusza Derdziuka, delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących (szkoły sprawującej patronat nad tym pomnikiem) złożyła wiązankę.
Dalsza część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 i rozpoczęła się Hymnem Narodowym wykonanym wspólnie przez Orkiestrę Dętą i uczestników uroczystości. W tym czasie poczet flagowy, który tworzyli krasnobrodzcy harcerze wciągnęli na maszt flagę państwową. Następnie Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę w intencji, tych którzy oddali życie za niepodległą Polskę, a potem okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Roland Wyrostkiewicz. (Tekst przemówienia prezentujemy w załączniku). Ostatnim punktem programu uroczystości na cmentarzu było złożenie wiązanek pod pomnikiem przez władze samorządowe oraz delegacje szkół, kombatantów, instytucji i zakładów pracy oraz stowarzyszeń. Na zakończenie zagrała jeszcze Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.
Bezpośrednio po uroczystościach na cmentarzu w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się doroczne spotkanie członków Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej i Zespołu Folklorystycznego „Wójtowianie” z władzami samorządowymi, które było okazją do podziękowania naszym zespołom za ich działalność artystyczną na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Druga część obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała miejsce po południu w Krasnobrodzkim Dom Kultury. Tam o godz. 15.00 rozpoczął się koncert, w którym wystąpił Zespół Artystyczny „SONATA” z Tomaszowa Lubelskiego działający przy Tomaszowskim Domu Kultury. W wykonaniu zespołu usłyszeć można było piękne, polskie pieśni patriotyczne wykonywane w różnym składzie osobowym – przez cały zespół, męską cześć zespołu oraz solistów.
Dopełnieniem wokalnej części koncertu był występ Aleksandry Bełz – młodej utalentowanej solistki z Krasnobrodu, która zaśpiewała dwie piosenki: „Piechota” i „Dziewczyna z granatem”. W dalszej – teatralnej części koncertu zaprezentowali się uczestnicy zajęć prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Jako pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi artyści – dzieci z „Klubu Malucha”. W ich wykonaniu obejrzeć można było etiudę teatralną pt. „Lokomotywa”. Samo pojawienie się małych artystów na scenie wywołało gromkie brawa i uśmiech na niejednej twarzy. Maluchy bardzo swobodnie poruszały się na scenie prezentując swoje role i barwne stroje. Cały występ został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony brawami. Po maluchach na scenie pojawili się trochę starsi aktorzy – dzieci i młodzież z Kółka Teatralnego działającego w KDK, którzy przedstawili „Bajkę o królewnie, piekarczyku i języku polskim”. Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra gra aktorska młodych adeptów sztuki teatralnej, ale także stylowe, kolorowe stroje, scenografia i efekty dźwiękowe. Pełne humoru, ale i mądrości życiowych przedstawienie, podobnie jak występ maluchów, zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność, która nagrodziła je gromkimi brawami.
Przedstawienia zostały przygotowane przez pracowników Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Reżyserem obu prezentacji teatralnych była Mariola Kawecka – instruktor ds. kultury, która m.in. prowadzi zajęcia teatralne w KDK, scenografię wykonała Marzena Mazurek – instruktor ds. plastyki, a za efekty dźwiękowe odpowiadał Jarosław Monastyrski – mł. specjalista ds. obsługi imprez oraz amatorskiego ruchu artystycznego. Kończąc relację z obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego święta. Dziękuję Księdzu Proboszczowi Eugeniuszowi Derdziukowi, Uczniom i Nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, Chórowi Parafialnemu, Krasnobrodzkiej Orkiestrze Dętej, Pocztom Sztandarowym, delegacjom z wiązankami, Harcerzom, Policji, Wykonawcom koncertu i Pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Mariola Czapla

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content