Spotkanie w ogrodach pt. „Krasnobród moich wspomnień”

IMG 6064We wtorkowy wieczór, 27 czerwca 2017 roku, na dziedzińcu Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie odbyło się Spotkanie w ogrodach pt. „Krasnobród moich wspomnień”.

Wydarzenie zorganizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury miało na celu przypomnienie postaci Krystyny Sokolnickiej (1917-2015) – córki ostatniego właściciela Krasnobrodu Kazimierza Fudakowskiego oraz historii Krasnobrodu zachowanej w jej pamięci. Termin tego spotkania nie był przypadkowy – odbyło się ono w 100. rocznicę urodzin p. Krystyny.

Z inicjatywy najbliższej rodziny spotkanie na terenie krasnobrodzkiego sanatorium poprzedziła Msza św. w intencji Ś. p. Krystyny Sokolnickiej, którą o godz. 18.00 w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odprawił ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk.

„Spotkanie w ogrodach” zgromadziło wiele osób. Szczególnymi gośćmi była najbliższa rodzina Krystyny Sokolnickiej – jej dzieci: syn Andrzej Sokolnicki wraz z małżonką Joanną, którzy przyjechali z Poznania oraz córka Beata Ślizień z Sopotu i jej syn Paweł Ślizień (wnuk p. Krystyny). W spotkaniu uczestniczył także dr Janusz Korga z Małżonką, który jest autorem pracy na temat ojca p. Krystyny, Kazimierza Bogdana Fudakowskiego (1880-1965) – ziemianina i działacza politycznego, zasłużonego dla Krasnobrodu.

Były też władze samorządowe: burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, doradca Burmistrza Janusz Oś, przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Roland Wyrostkiewicz oraz sekretarz gminy Kazimierz Gęśla. W spotkaniu wzięli udział także: ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz Parafii NNMP w Krasnobrodzie, gospodarze terenu na którym odbywało się spotkanie, tj. Wojciech Żurakowski – dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie i Elżbieta Kostrubiec – dyrektor Zespołu Szkół przy Sanatorium, Jacek Gmyz – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej, Grażyna Popczak – Prezes Stowarzyszenia Klub 50 Plus, Adam Kałuża – historyk, Zofia i Paweł Murdzkowie, Zespół Wójtowianie oraz mieszkańcy Krasnobrodu i kuracjusze, którzy właśnie rozpoczęli swój pobyt w krasnobrodzkim sanatorium.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania, którego dokonała dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Następnie został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny przygotowany przez instruktorów i uczestników zajęć wokalnych i teatralnych prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Bardzo wzruszający, nie tylko dla najbliższej rodziny, program to bogaty w różne wydarzenia życiorys Krystyny Sokolnickiej czytany przez Karolinę Smoluch, przeplatany specjalnie dobranymi piosenkami, które śpiewały Gabrysia Dobek i Gabrysia Szpyra wraz ze swoją instruktorką p. Anetą Krupa oraz utworami instrumentalnymi w wykonaniu młodego utalentowanego pianisty Roberta Korzeniowskiego.

Po wysłuchaniu tego programu, który został nagrodzony brawami, przyszedł czas na wspomnienia rodziny, przyjaciół i znajomych o Krystynie Sokolnickiej. Jako pierwsi zabrali głos nasi goście z Poznania i Sopotu – Andrzej Sokolnicki, Beata Ślizień i Paweł Ślizień, którzy z wielkim wzruszeniem wspominali swoją mamę i babcię. Głos zabrał również dr Janusz Korga, który bardzo dobrze zna dzieje rodziny Fudakowskich, szczególnie senatora Kazimierza Fudakowskiego. Przy pisaniu pracy na jego temat korzystał m.in. z wiedzy i materiałów, którymi dzieliła się z nim p. Krystyna. Wśród osób wspominających p. Krystynę był także p. Tadeusz Prus z Nowej Wsi, którego ojciec był ogrodnikiem u Fudakowskich oraz Zofia Kończewska-Murdzek.

Z wszystkich wypowiedzi wynikało, że Krystyna Sokolnicka była osobą odważną, wychowaną w duchu patriotyzmu i wiary katolickiej oraz szacunku dla drugiego człowieka. Bardzo kochała Krasnobród i ludzi tu mieszkających. Poza tym była kobietą bardzo pogodną i pełną humoru.

Po tej części spotkania przyszedł czas na projekcję reportażu pt. „Krasnobród moich wspomnień”, z roku 2003 według scenariusza i realizacji Leszka Wiśniewskiego, którego producentem jest TVP 3 Lublin. Jego bohaterką jest Krystyna Sokolnicka, która wspomina swoich rodziców, dom rodzinny i dawny Krasnobród zachowany w jej pamięci.

Ostatnim punktem wieczoru wspomnień było spotkanie przy ognisku z zespołem folklorystycznym „Wójtowianie”. Tu był kontynuowany wątek wspomnień, ale był także czas na pieczenie i degustację kiełbasek, dalsze rozmowy i wspólne z „Wójtowianami” śpiewanie piosenek, m. in. o Krasnobrodzie i Roztoczu.

Pomimo deszczu, który chwilami przeszkadzał w realizacji zaplanowanego programu spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Tych, którzy nie mogli w nim uczestniczyć zapraszamy do obejrzenia foto galerii oraz prezentacji multimedialnej i filmowej relacji, którą przygotował p. Józef Zdybel.

Galeria

Film

Prezentacja multimedialna

Mariola Czapla

Możesz również polubić…

Skip to content