Święto Konstytucji 3 Maja w dobie koronawirusa

W niedzielę 3 maja 2020 roku minęło 229 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.   

            Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krasnobrodzie, tak jak i w wielu innych miastach Polski i na świecie, miały zupełnie inny przebieg niż wszystkie dotychczasowe rocznice tego wydarzenia. Ze względu na stan pandemii święto było obchodzone bardzo skromnie i bez tradycyjnej oprawy patriotycznej i artystycznej.

            W Krasnobrodzie scenariusz uroczystości był krótki. Pierwszym jego punktem była Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona, jak zawsze, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Sprawował ją miejscowy proboszcz – ksiądz prałat dr Eugeniusz Derdziuk, a piękną homilię zawierającą wiele treści patriotycznych wygłosił ks. płk Krzysztof Pietrzniak.

            Choć Msza św. jest stałym wydarzeniem w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to ta była nietypowa. Ze względu na wprowadzone ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, uczestniczyła w niej osobiście tylko niewielka reprezentacja lokalnej społeczności. Zdecydowana większość brała udział we Mszy św. za pośrednictwem łącza internetowego, modląc się w swoich domach. Poza tym w kościele nie było tradycyjnej akademii patriotycznej w wykonaniu uczniów oraz oprawy muzycznej, którą zapewniali zwykle Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i Chór Parafialny. Zabrakło też pocztów sztandarowych kombatanckich i szkolnych oraz repreentacji różnych środowisk – instytucji i zakładów pracy, związków kombatanckich, stowarzyszeń i klubów. Nie było tradycyjnego przemarszu pod pomnik, który w 1931 roku ufundowali mieszkańcy Krasnobrodu, „DLA UCZCZENIA 140 ROCZNICY UCHWALENIA WIEKOPOMNEJ KONSTYTUCJI 3-GO MAJA 1791 r.” i programu realizowanego przy pomniku z udziałem mieszkańców miasta i gminy Krasnobród.

            Drugim i ostatnim punktem tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja było symboliczne złożenie wieńca pod pomnikiem. W imieniu swoim i całej lokalnej społeczności dokonali tego burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Radosław Cios-Mairot. Ze względu na obecną sytuację inni nie mogli tego zrobić osobiście, a warto tu przypomnieć, że w poprzednich latach wiązanki składało około 20 różnych delegacji.

            Niezbędnym elementem umożliwiającym poruszanie się w przestrzeniu publicznej w czasie pandemii są maski, stąd też zarówno Burmistrz jak i Przewodniczący Rady Miejskiej, uczestniczyli w uroczystościach zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, mając zasłonięte twarze.

            229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to była nietypowo obchodzona uroczystość, tak jak wiele innych wydarzeń odbywających się w czasie pandemii koronawirusa.

            Miejmy nadzieję, że za rok 230. rocznicę  tego wydarzenia będziemy mogli obchodzić już bardziej uroczyście, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, czego życzę mieszkańcom naszej lokalnej społeczności i wszystkim Polakom.

            Tymczasem przypomnijmy sobie jak wyglądało majowe święto w roku ubiegłym. Załączam linki do filmowych relacji ze Święta Konstytucji 3 Maja 2019 oraz XVI Majówki Roztoczańskiej. Zapraszam do ich obejrzenia.

Możesz również polubić…

Skip to content