XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „ŚLADAMI SINGERA” W KRASNOBRODZIE

To był niezapomniany wieczór!!!
Mimo niekorzystnych warunków pogodowych i zmiany programu, publiczność dopisała na medal a artyści jak zawsze byli fantastyczni.
Mowa oczywiście o XII Międzynarodowym Festiwalu „Śladami Singera”, który odbył się w Krasnobrodzie.
Była to już trzynasta edycja tego wielowątkowego wydarzenia, które od 2011 roku organizowane jest przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. W tym roku Krasnobród znów stał się jednym z przystanków festiwalowych, gdzie w dniach 25-26 lipca odbywały się zaplanowane wcześniej wydarzenia.
I tak we wtorkowy wieczór 25 lipca w sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu Kultury odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Po-lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej.
Dokument Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią. W „Po-lin” zapisane na taśmach kipiące życie przedwojenne zostaje zderzone z obrazami współczesnych miasteczek wschodniej Polski, Kieleckiego, Galicji. (…) Dylewska zrobiła film o życiu, nie o Zagładzie. Pustka tych miasteczek zapełnia się w cudowny sposób na naszych oczach. Najpierw przemawiają przedmioty – drzwi, okiennice, kłódki, ocalała mezuza na framudze drzwi, kratka okienna w kształcie gwiazdy Dawida. A potem, jak na zawołanie, pojawiają się „oni”, przedwojenni mieszkańcy tych miasteczek.
Wychodzą ze swoich domów, podchodzą do kamery. Uśmiechają się. Nikogo nie winią, niczego od nas nie potrzebują. To oni nam są do czegoś potrzebni…

Przed projekcją została zaprezentowana festiwalowa gazeta „Sztukmistrz”, która zawierała program festiwalu oraz informacje dotyczące jego idei oraz wiadomości o dotychczasowych realizacjach.
Drugi dzień festiwalu rozpoczął się doskonałym monodramem „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego ukazującym legendy, podania i dokumenty, poprzez które możemy poznać niezwykłe i fascynujące historie polskich Żydów. Spektakl wzbogacony był o śpiewane na żywo melodie żydowskie, zwane nigunami. W tym miejscu należy dodać, ze krasnobrodzka publiczność była bardzo pojętna i chętnie dołączyła do aktora, towarzysząc mu podczas wątków muzycznych przedstawienia.
Środowy wieczór miał zakończyć się na Placu Siekluckiego, gdzie co roku odbywa się widowisko cyrkowo- teatralne „Przyjaciele Sztukmistrza”, jednak pogoda pokrzyżowała plany i spektakl musiał zostać przeniesiony do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Krasnobrodzie. Nie przeszkodziło to ani publiczności, ani artystom, by wieczór jak zawsze zapisał się w historii jako bardzo udany, bowiem to zjawiskowe przedstawienie zawierające elementy akrobatyki, tańca, beat boxu i sztuki cyrkowej wprawiło w zachwyt licznie zgromadzoną publiczność. A wszystko to, za sprawą artystów z Polski, Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech i Niemiec. Trzeba w tym miejscu również wspomnieć o wspaniałej muzyce, która towarzyszyła artystom podczas całego spektaklu.
Za całość niezmiennie odpowiadali: Arkadiusz Ziętek – reżyser i Witold Dąbrowski -dyrektor festiwalu, którzy zadbali, by kolejna podróż literackimi szlakami noblisty Izaaka Baszewisa Singera była wyjątkowa.
Finalnym punktem wieczornego spektaklu było jak zawsze wspólne odśpiewanie utworu rabbiego Nachmana z Bracławia „ Cały cały świat, jeden wąski most (…) ale ważne ważne jest to, by się nie bać, by się nie bać wcale”. Tymi niosącymi radość słowami piosenki publiczność pożegnała artystów.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu z ludźmi, którzy oprócz tego, że opowiadają o naszej skomplikowanej przeszłości historycznej, dzielą się z nami swymi talentami wywołując uśmiech na twarzy i refleksję nad tym co było.
Na zakończenie pragniemy podziękować pani dyrektor Zespołu Szkół w Krasnobrodzie Elżbiecie Dziale za udostępnienie sali gimnastycznej i pomieszczeń szkolnych na realizację wieczornego spektaklu.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content