100. URODZINY PANI JÓZEFY KURANTOWICZ


W dniu 6 lutego 2024 roku w Krasnobrodzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – obchody 100. urodzin Pani Józefy Kurantowicz.

Józefa Kurantowicz z domu Maruszak, córka Franciszka i Marii, siostra Jana, Zofii i Feliksy, urodziła się 06.02.1924 r. w Bondyrzu. W 1941 roku wyszła za mąż za Leona Kurantowicza.
Panią Józefę i jej rodzinę, tak jak wielu Polaków, dotknęły tragiczne losy wojny. W 1942 roku przebywała w niemieckim obozie koncentracyjnym w Lublinie, na Majdanku, a jej mąż musiał się ukrywać przed Niemcami.
Jubilatka wraz z mężem prowadziła małe gospodarstwo rolne i zajmowała się wychowaniem 5 synów: Stefana, Ryszarda, Janusza, Józefa i Kazimierza. Ponadto przez wiele lat pracowała w sklepach Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” (GS „SCh”) i Handlowej Spółdzielni Inwalidów (HSI) w Krasnobrodzie.
W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Oświęcimskim nadanym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Pani Józefa doczekała się 14 wnuków, 21 prawnuków i 5 praprawnuków.

W dniu 100. urodzin Szanowną Jubilatkę i jej rodzinę odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych Krasnobrodu: Sekretarz Gminy Kazimierz Gęśla, który reprezentował burmistrza Kazimierza Misztala, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Adamczuk, Skarbnik Gminy Elżbieta Nowak oraz Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla.
Wszyscy złożyli Jubilatce serdeczne życzenia. Oprócz tego Pani Józefa otrzymała list gratulacyjny od Burmistrza Krasnobrodu, który wręczył Sekretarz Gminy, a także kwiaty, upominek i urodzinowy tort, które przekazały panie Kierownik USC i Skarbnik Gminy.
Odśpiewano też tradycyjne „Sto lat…”, którym zebrani życzyli Jubilatce kolejnych stu lat życia w zdrowiu i radości.
Potem był czas na degustację urodzinowego tortu i innych słodkości oraz na rozmowy z Jubilatką i jej najbliższymi. Warto tu podkreślić, że Pani Józefa Kurantowicz aktywnie w nich uczestniczyła i chętnie dzieliła się wspomnieniami z dawnych lat. Opowiadała m. in. o Krasnobrodzkie z okresu międzywojennego i czasów II wojny światowej. Szczególnie emocjonalna i wzruszająca była opowieść o jej aresztowaniu przez Niemców, wywózce do obozu koncentracyjnego na Majdanku, pobycie tam i powrocie do Krasnobrodu. Mieliśmy okazję zboczyć też Krzyż Oświęcimski, którym została odznaczona.
Wspomnienia, to nie były tylko opowiadania, ale także piosenki i wiersze z czasów jej młodości, głównie o treściach patriotycznych (np. piosenka o Józefie Piłsudskim), pięknie śpiewane i recytowane przez Jubilatkę, których wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem, ale również podziwem jak wiele informacji i tekstów pozostało w jej pamięci.
Niektóre ze wspomnień, których słuchaliśmy zostały utrwalone w postaci nagrań dokonanych w 2022 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. Można je odnaleźć na stronie ośrodka
Dalsza część obchodów 100. urodzin Pani Józefy Kurantowicz miała miejsce 9 lutego 2024 r. Była to uroczystość rodzinna, na którą zaproszony został również Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który ze względu na inne ważne obowiązki nie mógł spotkać się z Jubilatką w dniu jej urodzin. Podczas tej uroczystość osobiście przekazał jej serdeczne życzenia i bukiet kwiatów oraz wręczył list gratulacyjny przesłany przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Oba spotkania przebiegły w miłej i serdecznej atmosferze i dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń zarówno Jubilatce jak i pozostałym uczestnikom.
Dołączamy się do wszystkich przekazanych już życzeń i życzymy Szanownej Jubilatce dobrego zdrowia i wielu radości na kolejne lata życia. „200 lat, 200 lat niech żyje, żyje nam…”.

Foto: Mariola Czapla, K-Film Studio

Możesz również polubić…

Skip to content