KOLĘDY POLSKICH POKOLEŃ Z KRASNOBRODZKIM GOSPEL

Kolędowanie to polska tradycja trwająca aż do 2 lutego. Krasnobrodzki Gospel z radością podejmuje się wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych i pastorałek, które jednoczy zarówno ludzi, mieszkających pod jednym dachem, jak i zupełnie obcych. GOOD News MUSIC, na czele którego stoi Grzegorz Głuch, lider zespołu Gospel Rain oraz dyrygent Krasnobrodzkiego Gospel, podjął się kontynuacji projektu „Kolędy Polskich Pokoleń”. Na stronie Facebook czytamy opis tego projektu: „Kolędy Polskich Pokoleń to nowatorski projekt artystyczny i edukacyjny, którego celem jest ukazanie najpiękniejszych tradycji Bożego Narodzenia. Ideą projektu jest ukazanie piękna polskich kolęd i pastorałek wraz z popularyzacją wiedzy o dziejach Polski, o losach wielu pokoleń Polaków. Sukces poprzedniego cyklu koncertów w roku 2022 skłonił nas do kontynuacji projektu, tym razem w nowych środowiskach Województwa Lubelskiego. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu głównego partnera – Województwa Lubelskiego w ramach programu WARTO BYĆ POLAKIEM”.

Koncerty odbyły się czterech dużych ośrodkach naszego regionu, w czterech pięknych oraz symbolicznych przestrzeniach kościołów. Ich wykonawcami były zespoły wokalne od lat środowiskowo związane ściśle z największymi ośrodkami miejskimi Lubelszczyzny. W ramach cyklu odbyły się koncerty: w Świdniku w kościele pw. NMP Matki Kościoła, gdzie wystąpił „ŚWIDNIK GOSPEL CHOIR”, w Lublinie, gdzie w kościele OO. Kapucynów na Poczekajce zaśpiewał „GOOD NEWS VOICES”, w Tomaszowie Lubelskim w kościele pw. NSJ wystąpiliśmy my, jako „KRASNOBRODZKI GOSPEL” oraz w Chełmie, gdzie kolędowaniem urzekł „CHADEK GOSPEL CHOIR” w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej.

Koncert w Tomaszowie Lubelskim (29.01.2023) stał się dla nas niezwykłym przeżyciem. Wielotygodniowe próby i przygotowania przyniosły obfite owoce. W kościele Najświętszego Serca Jezusa spotkaliśmy się z niezwykłą życzliwością zarówno proboszcza, księdza Jerzego Sopla, jak i mieszkańców miasta. Na wydarzenie przybyli miłośnicy kolęd nie tylko z Tomaszowa, ale i z regionu, co spowodowało, że ogromna tomaszowska świątynia szybko zapełniła się ludźmi. Była to dla nas niezwykła motywacja. Koncert rzeczywiście nie był koncertem, a stał się wspólnym kolędowaniem. Setki przybyłych osób wtórowały nam w odtwarzaniu kolęd. Poczuliśmy się jedną wielką rodziną i jestem przekonana, że nie jest to tylko moje odczucie. Wprowadzenie do koncertu oraz jego podsumowanie poprowadziła pani Mariola Kawecka, a nagłośnieniem zajęła się zaprzyjaźniona z nami firma „Fonia”. Pełen skład tym bardziej sprawił, że atmosfera koncertu była niezwykła. Nie było to zwykłe „odśpiewanie” kolęd. Wyjątkowa interpretacja przygotowana przez Grzegorza Głucha, a także komentarze do poszczególnych kolęd pozwoliły nam głębiej przeżyć tajemnicę Bożego Narodzenia, którą odkrywały minione pokolenia. Bo czy nie staje się czymś niezwykłym wzruszająca kolęda „Nie było miejsca dla ciebie”, gdy uświadomimy sobie, że powstała w trudnym czasie polskiej historii, a śpiewana była w obozach koncentracyjnych? Czy nie staje się jeszcze bardziej poruszająca treść słów: „a dzisiaj czemu wśród ludzi, tyle łez jęków katuszy…”? Jest to jednocześnie odpowiedź na dzisiejsze czasy, gdy przyglądamy się wojnie u naszych sąsiadów, doświadczamy bólu i cierpienia w Syrii czy Turcji… „Bo nie ma miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy…”. Koncert zakończył się owacjami na stojąco, co, przyznam po rozmowie z członkami chóru, wzruszyło nas do łez. Nie po raz pierwszy tomaszowska atmosfera udzieliła się nam i spokojnie możemy stwierdzić, że Krasnobród i Tomaszów łączy szczególna przyjaźń. Dziś pozostały nam wspomnienia ukryte w amatorskich nagraniach z koncertu, pozdrowieniach od mieszkańców Tomaszowa, którzy brali udział w kolędowaniu oraz wyjątkowych zdjęciach zrobionych przez zaprzyjaźnionego z nami Piotra Łozę.

Nie były to jedyne koncerty kolęd jakie udało nam się zorganizować. W tym czasie zaśpiewaliśmy także w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Zamościu (22.01.2023), gdzie wraz z nami wystąpili zaprzyjaźnieni z nami muzycy. Mamy nadzieję, że w takim składzie zagramy jeszcze nie jeden koncert, a ta współpraca zawiąże się na stałe.

Zostaliśmy zaroszeni także na koncert bożonarodzeniowy do Tarnawatki (15.01.2023), gdzie wystąpiliśmy po uczniach z miejscowej szkoły. Była to dla nas prawdziwa przyjemność, ponieważ mali artyści wprowadzili nas w niesamowity nastrój.

Myślę, że te wspomnienia pozostaną z nami na długi czas i będą motywacją do dalszego rozwoju. Już niebawem warsztaty, w które chcemy włożyć jak najwięcej naszego serca. A potem? Mamy wstępne zaproszenia na wykonanie pieśni pasyjnych, między innymi od ks. Jerzego Sopla do Tomaszowa. Planujemy także zrobić coś naprawdę wyjątkowego w Krasnobrodzie. Być może będzie to kontynuacja koncertu uwielbienia z racji odpustu 2 lipca? W każdym razie będzie to coś, co udowodni, że Krasnobród, jako nasza rodzima ziemia, jest nam najbliższa. Spotkajmy się na wspólnym śpiewaniu, uwielbianiu i stańmy się rodziną, która choć nie mieszka pod jednym dachem, to żyje jednym biciem serca.

Ewa Monastyrska

Foto fb Krasnobrodzki Gospel

Możesz również polubić…

Skip to content