KRASNOBRODZKI PIKNIK RYBACKI

W sobotę 9 lipca 2022 roku odbył się Krasnobrodzki Piknik Rybacki, którego organizatorem był Krasnobrodzki Dom Kultury.
Piknik miał na celu popularyzację wiedzy o tematyce związanej z sektorem rybackim i obszarem działalności Lokalnej Strategii Rozwoju Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze”, a także promocję wędkarstwa jako formy aktywnego wypoczynku, popularyzację potraw rybnych przygotowywanych z ryb z lokalnych zbiorników, pogłębienie wiedzy kulinarnej, wymianę doświadczeń i integrację lokalnych społeczności.
Powyższe cele realizowane były poprzez następujące działania:

Gruntowe zawody wędkarskie
Wydarzenia piknikowe rozpoczęły się bardzo wcześnie rano, bo już od godz. 6.00 nad krasnobrodzkim zalewem gromadzili się sympatycy wędkowania, aby o godz. 6.30 zgłosić swój udział w „Gruntowych zawodach wędkarskich”. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów i partnera – Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego, które wspierało organizację i promocję tego wydarzenia, zawody zgromadziły rekordową liczbę – 61 uczestników. Po ich rejestracji i losowaniu stanowisk rozpoczęło się wędkowanie, które trwało do godz. 12.00.
Po zakończeniu łowienia sędziowie: Paweł Sachajko i Andrzej Kasprzyk przystąpili do ważenia ryb w celu wyłonienia zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych (I – do lat 15, II -16-18 lat i III – pow. 18 lat), w których rozgrywane były zawody. O zwycięstwie decydowała największa waga złowionej ryby.
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Kategoria I – do lat 15
I miejsce – Franio Gielmuda (4-latek – najmłodszy uczestnik zawodów)
II miejsce – Stanisław Gorzkiewicz
III miejsce – Natalia Kwika

Kategoria II – 16-18 lat
I miejsce – Wojciech Stawnicki
II miejsce – Karol Kwika
III miejsce – Jakub Mróz

Kategoria III – pow. 18 lat
I miejsce – Krzysztof Słupski
II miejsce – Mariusz Małka
III miejsce – Tadeusz Gradziuk

Na zakończenie zawodów zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział oraz drobne upominki, które wręczali dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla i prezes Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego Wiesław Tkaczyk.
Uczestników zawodów odwiedził redaktor TVP 3 Lublin Bogdan Jędruszko, a krótka relacja z tej wizyty została wyemitowana w Panoramie Lubelskiej o godz. 18.30.

Konkursy i inne atrakcje dla dzieci

Druga, popołudniowa część pikniku, która realizowana była w sąsiedztwie zalewu, na terenie rekreacyjnym przy ul. Partyzantów rozpoczęła się o godz. 15.00. W jej programie było wiele atrakcji.
Na początku był program dla dzieci – zabawy i konkursy z nagrodami prowadzone przez animatorów – m. in. konkursy ekologiczne, malowanie buziek, bańki mydlane, warsztaty z gliną. Dzieci chętnie brały w nich udział oraz korzystały z dmuchanych zamków i zjeżdżalni, które były do ich dyspozycji.
Z myślą o dzieciach obyły się też wędkarskie zawody rzutowe z wykorzystaniem tarczy Arynberga, które poprowadziła dyrektor biura PZW Oddział w Zamościu Beta Wróbel z mężem Jackiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy: Zuzanna Kozłowska (I miejsce), Mateusz Cabaj (II miejsce) i Franciszek Wilczyński (III miejsce) – puchary.

Pokaz i warsztaty kulinarne
Pokaz i warsztaty kulinarne z grillowania karpia przeprowadziły panie Anna Kuśmierczak-Kuceł – właścicielka Karczmy rybackiej „Karpiówka” w Bełżcu i Bożena Woś – tamtejsza szefowa kuchni.
Pani Anna w bardzo ciekawy sposób opowiadała o walorach zdrowotnych i smakowych karpia, w tym również o grillowanym. Odpowiadała również na pytania osób zainteresowanych tą tematyką. Natomiast pani Bożena zaprezentowała w jaki sposób przyrządzić karpia do grillowania. Uczestnicy pikniku mieli okazję nie tylko posłuchać i popatrzeć jak się go przygotowuje, ale również osobiści przekonać się jak smakuje. Było wielu chętnych do degustacji przygotowanego podczas pikniku dania, którzy zachwycali się jego smakiem. Niektórzy byli zaskoczeni, że w tak prosty i szybki sposób można przygotować ten rybny przysmak.

Konkurs kulinarny „Ryby z Roztocza”
Konkurs kulinarny „Ryby z Roztocza” skierowany był do kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z obszaru działania Stowarzyszenia Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze”.
Wzięły w nim udział 4 koła gospodyń wiejskich z terenu gmin Krasnobród i Tomaszów Lubelski oraz Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, które zgodnie z regulaminem zgłosiły do konkursu po jednej potrawie.
Dania konkursowe oceniała komisja w składzie: Anna Kuśmierczak-Kuceł – współwłaścicielka Gospodarstwa Rybackiego Bełżec i Karczmy „Karpiówka” w Bełżcu, laureatka wielu prestiżowych nagród za działalność w sektorze rybackim, m.in. tytułu Mistrza Agroligi 2018, „Perły” w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” 2021, wiceprzewodnicząca Rady Stowarzyszenia RLGD „Roztocze”, Beata Wróbel – dyrektor Biura Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Zamość, skarbnik w Zarządzie Stowarzyszenia RLGD „Roztocze”, Andrzej Kasprzyk – kucharz, juror konkursów kulinarnych, Krzysztof Czapla – kucharz.
Po degustacji 5 potraw komisja konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała następujące miejsca:

I Miejsce

Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie
za fileta z karpia glazurowanego pod kurkową pierzynką
II Miejsce
KGW Zielone
za karpia z warzywami
III Miejsce
KGW Pasieki ,,Pszczółki Roztoczańskie”
za roladki z pstrąga z konfiturą z czerwonej cebuli z dodatkiem salsy warzywnej
IV Miejsce ex aequo KGW Wólka Husińska za pasztet z karpia i KGW Krasnobród za pierogi z krasnobrodzkiego karpia

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, które zapewne będą pomocne przy organizacji kolejnych prezentacji kulinarnych. Wręczyli je organizatorzy i jurorzy dołączając do nich podziękowania za udział w konkursie oraz gratulacje za przygotowanie pysznych potraw. 

Stoiska regionalne i prezentacje kulinarne stowarzyszeń i KGW
Tematyka kulinarna, nie tylko związana z rybą, dominowała na stoiskach przygotowanych przez stowarzyszenia i KGW. Na uczestników pikniku czekało wiele smakołyków, które przygotowali członkowie KGW z Krasnobrodu, Zielonego, Wólki Husińskiej i Pasiek. Było dużo rodzajów ciast i innych wypieków, np. jagodzianki, pierogi z kaszą, ale również dania gorące: bigos, kapusta ze śmietaną, pierogi z jagodami, karpiem i bobem, przekąski – chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, chleb z pasztetem z karpia oraz napoje – lemoniada, kompot, kawa, herbata i nalewki. Natomiast Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie na swoim stoisku serwowało świeżo smażonego karpia, a Karczma „Karpiówka” z Bełżca żurek na wędzonym sumie. Chętnych do degustacji serwowanych potraw nie brakowało.

Stoiska promocyjne RLGD „Roztocze” i Członków RLGD „Roztocze”
Oprócz stoisk kulinarnych były też stoiska promocyjne. Jedno z nich przygotowało Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Roztocze” z siedzibą w Narolu. Można tam było otrzymać materiały promocyjne dotyczące stowarzyszenia oraz jego członków, a także uzyskać informacje na temat jego działalności, których udzielali pracownicy biura RLGD „Roztocze”.
Ciekawe stoisko przygotowała też Karczma rybacka „Karpiówka” i Gospodarstwo Rybackie „Bełżec”. Oprócz informacji promocyjnych były tam prezentowane statuetki, które otrzymała karczma zwyciężając prestiżowe ogólnopolskie konkursy kulinarne. Można też było tam nabyć nagrodzone produkty np. filet z karpia po bełżecku i karpiarza. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się też duże akwarium, w którym pływały piękne okazy ryb z Gospodarstwa Rybackiego „Bełżec”. Były tam: karp, złoty karp, szczupak, sum, tołpyga, sandacz, amur i pstrąg. Na pytania dotyczące ryb odpowiadał prezentujący je rybak.

Inne atrakcje
Atrakcją pikniku, nie tylko dla dzieci, była prezentacja samochodów służb dbających o nasze bezpieczeństwo, tj. policji i straży pożarnej. Gościliśmy przedstawicieli Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu Posterunku Policji w Krasnobrodzie. Panowie policjanci umożliwili poznanie wnętrza samochodu policyjnego i jego wyposażenia, była też możliwość przymierzenia stroju policyjnego, a także uzyskanie informacji na temat pracy policjanta.
Podobną atrakcję, przygotowali strażacy z OSP w Krasnobrodzie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników pikniku. Umożliwili oni zainteresowanym poznanie wyposażenia samochodu bojowego, wejście do jego wnętrza, czy też przymierzenie hełmu.
Było dużo chętnych do skorzystania z tych propozycji.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Roztoczańskiej Spółdzielni Socjalnej „Warto”, na którym prezentowane były produkty spółdzielni i odbywały się warsztaty garncarskie. O tym jak powstają różne produkty z gliny mówił i prezentował Mirosław Lipski. Wiele osób skorzystało z możliwości własnoręcznego wykonania pamiątki piknikowej z gliny.
Dzieci korzystały także z przejażdżek bryczką zaprzężoną w kucyki i ze słodkiej oferty stoiska Cukierni „Słodka Lawenda”.

Koncerty muzyczne
Wydarzenie piknikowe o tematyce rybackiej i kulinarnej uzupełniała muzyka w wykonaniu lokalnych wykonawców. Na plenerowej scenie zaprezentowały się Krasnobrodzka Orkiestra Dęta oraz zespoły: „Ze starej płyty” i „Odysseya”. Wykonawcy prezentowali różne rodzaje muzyki, aby każdy z uczestników pikniku mógł znaleźć coś dla siebie.

Podsumowanie
„Krasnobrodzki Piknik Rybacki” odbył się w roku obchodów 450-lecia Krasnobrodu.
Został zorganizowany przy wsparciu finansowym ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju przez Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Roztocze”, na podstawie umowy zawartej w dniu 03.08.2021 roku z Województwem Podkarpackim.
Partnerami tego wydarzenia byli: Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Karczma „Karpiówka” w Bełżcu i Polski Związek Wędkarski Oddział w Zamościu.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Kronika Tygodnia i Gazeta Krasnobrodzka.

Podziękowania
Krasnobrodzki Piknik Rybacki został zorganizowany dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Wszystkim, którzy mieli w tym jakikolwiek udział składamy serdeczne podziękowania.

M. Czapla

Galeria:

Gruntowe zawody wędkarskie

Krasnobrodzki Piknik Rybacki

Mówili o nas w PANORAMIE LUBELSKIEJ (17.09 min)

                  

Możesz również polubić…

Skip to content